دانلود مقاله دستگاه گوارش نشخوار کنندگان

دام و طیور

دستگاه گوارش نشخوار Rumination اگر گوساله در هفته اول زندگی به غذای جامد دسترسی پیدا کند نشخوار در سن ۳۲ هفتگی آغاز می گردد شروع نشخوار ۵۱۵۰ ساعت بعد از خوردن غذا آغاز می گردد تعداد و طول نشخوار بستگی به فیبر غذا و اندازه قطعات ونوع غذا دارد و معمولا روزانه ۲۴۴ دوره نشخوار انجام میگیرد که هر دوره ۶۰۱۰ دقیقه طول می کشد در حد میانگین روزا

دسته بندی دام و طیور
فرمت فایل doc
حجم فایل ۱۳ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۰ صفحه

دانلود این فایل

توضیحات:

دستگاه گوارش :

نشخوار Rumination : اگر گوساله در هفته اول زندگی به غذای جامد دسترسی پیدا کند نشخوار در سن ۳-۲ هفتگی آغاز می گردد.

شروع نشخوار ۵/۱-۵/۰ ساعت بعد از خوردن غذا آغاز می گردد.

تعداد و طول نشخوار بستگی به فیبر غذا و اندازه قطعات ونوع غذا دارد و معمولا روزانه ۲۴-۴ دوره نشخوار انجام میگیرد که هر دوره ۶۰-۱۰ دقیقه طول می کشد. در حد میانگین روزانه تا هفت ساعت از وقت دام به نشخوار کردن می گذرد.

آروغRuctation : بطور تقریبی روزانه حدود ۶۰۰ لیترگاز تولید می شود که تقریبا از۶۶ % CO2 ، ۲۶% CH4 ، ۶% N2 ، ۱۱% H2S و کمتر از ۱% O2 تشکیل یافته است. تعداد دفعات آروغ به نوع غذا ومیزان تشکیل گاز بستگی دارد وتعداد آن در جیره ای که از علوفه خشک تشکیل شده باشد ۲۰-۱۵ باردر ساعت ودر جیره ی علوفه سبز ۹۰-۶۰ بار در ساعت می باشد.

ایجاد آروغ غیر از نوع غذا وابسته به وجود گازهای آزاد ، تحریک رسپتور های ناحیه ی کاردیا و انقباض کیسه ی پشتی شکمبه دارد .

بازگرداندن غذا Regurgitation و استفراغ Vomiting : تخلیه فعال محتویات شکمبه به علت انقباض همزمان پیش معده ها و عضلات شکم در گاو به ندرت اتفاق می افتد که شاید در اثر انباشتگی شکمبه ،فرم عصبی استونمی (کتوز عصبی)، ضایعات آماسی یا تومری در مدیاستن یا در مری و نگاری صورت می پذیرد.

مدفوع Defication : گاو روزانه ۲۴-۱۰ بارو تقریبا حدود۵۰-۳۰ کیلوگرم در جمع مدفوع می کند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code